13-vjeçarja Charlotte – fenomeni i Spotify dhe YouTube


Nga Besara Kaja

Në moshën 13-vjeçare ajo tashmë ka botuar dy libra, katër single dhe ka një milion ndjekës.

Bëhet fjalë për Charlotte M., një vajzë nga Monsummano Terme, e cila sapo ka publikuar këngën e saj të re në Spotify dhe YouTube: “Best Friend”.

Me këtë këngë të re, e cila pason “I love you”, “Buum buum” dhe “Hola flamingo”, artistja e re trajton temën e miqësisë.

Ajo tregon një copëz nga përditshmëria e adoleshentëve të sotëm: ditë të kaluara së bashku, djali i ëndrrave.

Charlotte, së cilës i pëlqen të lexojë “Portretin e Dorian Grey” në gjuhën origjinale, si dhe mori pjesë në Olimpiadën e Matematikës, bëri debutimin e saj në shoqëri në moshën 8-vjeçare.

Tani është një yll i ri: 978 mijë abonentë në kanalin e saj në YouTube, 1 milion në faqen Tik Tok dhe qindra mijëra shikime për secilën këngë të publikuar.

Ajo ka botuar gjithashtu dy libra, “Një verë e përhumbur kolegji” (2020) dhe “Një dashuri jashtë shtetit” (janar 2021), botuar nga Fabbri Editori.

Në moshën 12-vjeçare në ditarin e saj personal, Charlotte shkroi: “disa njerëz nuk mund ta durojnë lumturinë. Është sikur të ishte ngujuar në një mur transparent, e sheh, e ndjen, është disa milimetra larg, por nuk mund ta prekësh atë”.

Charlotte u tregon bashkëmoshatarëve të saj, përmes poezisë, shkrimeve apo këngëve, një botë gjithëpërfshirëse, pa kufij, të bazuar në miqësi dhe respekt.

Burimi: Albanian Post

SHARE

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *