Si lidhet arti me stilin? Stilistët në Paris kanë përgjigjen

Si lidhet arti me stilin? Stilistët në Paris kanë përgjigjen

Një nga ngjarjet më unike në botën e modës, ekspozita “Yves Saint Laurent aux musées” tregoi se si arti i frymëzoi stilistet.

Vizitorët mund të shikojnë modelet e tij të shfaqura së bashku me veprat e artit që frymëzuan ikonën e modës “iCelebrated”.

Projekti unik i ekspozitës në Paris, i iniciuar nga fondacioni Pierre Berge-Yves Saint Laurent, tregon se si Yves Saint Laurent dizajnon vepra të cituara të historisë së artit.

Gjashtë muze do të marrin pjesë nga 31 janari deri më 25 maj, Qendra Pompidou, Musee d’Art Moderne, Musee du Louvre, Musee d’Orsay, Musee Picasso, Musee Yves Saint Laurent.

Yves Saint Laurent ishte vetëm 26 vjeç kur lançoi koleksionin e tij të parë në sfilatën e Parisit më 29 janar 1962.

Shumë prej fustaneve të tij janë të frymëzuara drejtpërdrejt nga veprat e artit, veçanërisht nga pikturat e artistëve francezë.

Fustani saten në foto në Musee d’Art Moderne, i referohet një peizazhi kopshti të vitit 1937 nga Pierre Bonnard.

Xhaketa a la Vincent van Gogh

Dashamirësit e artit mund të tregojnë menjëherë se kush e frymëzoi këtë xhaketë të shkurtër: Vincent van Gogh.

Ishte pjesë e koleksionit pranverë-verë 1988, i prezantuar në pasarelë nga top modelja, Naomi Campbell.

Në mbarë botën, ka vetëm katër kopje të xhaketës me vijë mëndafshi. U deshën më shumë se 600 orë për të qëndisur secilin me dorë.

Cape a la Georges Braque

Yves Saint Laurent citoi me stilin e tij periudha të ndryshme të historisë së artit. Kubizmi i Georges Braque, gjithashtu, frymëzoi stilistin dhe e shtyu atë të krijonte këtë klasik për koleksionin pranverë-verë 1988.

Me linjat dhe kontrastet e saj të zymta, pelerina i bën jehonë kubizmit n5 historinë e artit.

Xhaketa Bolero a la Picasso

Musee Picasso është një nga muzetë që merr pjesë në homazhin për Yves Saint Laurent.

Kjo xhaketë bolero citon portretin e Pikasos të Nusch Eluard. “Unë besoj se puna e një stilisti është shumë e ngjashme me atë të një artisti. Në fakt, gjithmonë jam frymëzuar nga veprat e piktorëve bashkëkohorë: Picasso, Matisse, Mondrian,” tha dikur Saint Laurent në një intervistë.

Burimi: Albanian Post.

SHARE

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *